Anisorrhina flavomaculata

David Chrenšč

Anisorrhina flavomaculata je velmi zvláštní druh afrického zlatohlávka původem z JAR. Imaga mají červenohnědou barvu s velmi výraznou nažloutlou kresbou. Samec i samice vypadají víceméně shodně, odlišuje je pouze velmi malý výstupek na hlavě samce. Většinou však nemusíme brouky nijak zvlášť zkoumat a pohlaví určím ihned podle velikosti, kdy samec (cca 30 mm) je výrazně větší než samice (cca 20 mm). Brouci jsou velmi aktivní po dobu celého dne. Dobré je chovat větší skupinu kde převyšuje počet samic, jelikož samci jinak "nenechají samice na pokoji". Pozor na odchov, samice jsou velmi plodné a není problém najít v insektáriu okolo 100 larev. Larvy se drží ve vrchní části substrátu, takže na dně je neuvidíte. Ve vrchní vrstvě probíhá celý vývoj včetně tvorby kokonu.

Pro imaga nachystáme box se zhruba 10 l substrátu z důvodu velké snůšky. Na vrch položíme kůru abychom zabránili vysychání. Dobré je přisvětlovat a box občas rosit, jinak udržujeme střední vlhkost a teplotu okolo 25 °C. Vyhřívání není třeba, ale podpoří ještě víc aktivitu. Jako potrava imag nám dobře poslouží jakékoliv zralé ovoce, okurka nebo beetle jelly.

SAMEC - DAVID CHRENŠČ
SAMEC - DAVID CHRENŠČ

Po smrti imag vysypeme substrát a předěláme larvy do nového substrátu. Larvy nejsou kanibalistické a vývoj pohromadě v jednom boxu je bezproblémový. Živí se hrabankou s příměsí trouchnivějícího dřeva. Chov larev probíhá při teplotě zhruba 21 °C a střední vlhkosti.

Nyní přistupme k problémům s chovem. Larvy mají nevyzpytatelnou délku vývoje a to 6 až 12 měsíců. Tady ovšem existuje jednoduchý trik, který nám navíc podpoří kladení samiček. Po nalezení prvního kokonu je přemístíme na dva týdny do teploty okolo 16 °C. Po přenesení zpět do tepla přidáme do substrátu písek abychom podpořili pevnost kokonů a při další kontrole by už larvy měli být zakuklené.

Co se týče kokonů, tak s těmi manipulujeme co nejméně a co nejvíc opatrně, jsou velmi křehké. Předěláme je do boxu a držíme je ve střední vlhkosti a teplotě okolo 23 °C. Brouci jsou v kokonu asi 2 měsíce a potom ještě 2 týdny neaktivní. Následná délka života je okolo 6 měsíců.

TÝM BROUKÁRIA
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky