Eudicella morgani/daphnis

David Chrenšč

V tomto článku se podíváme na chov středoafrických zlatohlávků eudicella morgani a eudicella daphnis. Tyto dva druhy jsou značně podobné a v přírodě dochází k častému křížení. Oba druhy mají převážne zelené zbarvení a samci jsou vybaveni velkým oranžovým rohem ve tvaru písmene Y. Samci díky velkým rohům dorůstají do velikosti až 50 mm, samice jsou menší, dosahují velikosti okolo 35 mm.

Chov těchto brouků je poměrně jednoduchý a vhodný i pro začátečníky. Pár umístíme do boxu nebo insektária s alespoň 8 l substrátu (mleté listové hrabanky). Pokud chováme větší skupinu použijeme větší insektárium. V případě, že skupina čítá víc samců, tak umístíme potravu na víc míst, abychom zamezili soubojům, při kterých si samci mohou ublížit. Insektárium by mělo obsahovat klacky a kůru, která zamezí vysychání substrátu, dále dostatečné osvětlení a větrání. Box pravidelně rosíme a brouky krmíme (beetle jelly, zralé ovoce, např. banán). Imaga žijí zhruba 4 měsíce.

Každý měsíc je vhodné vybírat larvy, ty jsou totiž kanibalistické. Rozdělíme je po jedné do krabiček a držíme je ve střední až vyšší vlhkosti a pravidelně jim měníme hrabanku, kterou se živý.

Po půl roce od vylíhnutí z vajíčka prošla larva již všemi stádii a vytvoří kokon. Ten je většinou nalepený na stěně chovné nádoby. Takový kokon necháme na pokoji a nerušíme larvu uvnitř. Po 2 měsících provede larva finální svlek na imago (mezi larvou v kokonu - prepupou a imagem je ještě stádium pupy) a celý vývojový cyklus začíná od začátku. Kokony máme ve střední až vyšší vlhkosti a pokojové teplotě (v ní chováme i imaga i larvy).

TÝM BROUKÁRIA
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky