Stephanorrhina julia

Vojtěch Hojný 

Tento menší druh o velikosti 25-30 mm se vyskytuje především v Kamerunu. Krovky jsou zelené s nádechem do červena. Na nich mají bílé tečky. Štít a hlava jsou žluto-zelené, končetiny mají žlutou barvu. Za dobrého osvětlení je to aktivní zlatohlávek, kterého bych doporučil i začátečníkům. Na rozdíl od stephanorrhina guttata samci nemají roh, takže se pohlaví určuje podle vtlaku na zadečku samce.

Pro skupinku 10 brouků je vhodné terárium 30x30x30, do kterého umístím vrstvu 10 cm bukové nebo dubové hrabanky. Zde je dobré umístit silné osvětlení, případně i tepelnou žárovku. Ta podpoří aktivitu imag. Teplota by měla být pokojová, ale může být i vyšší, vlhkost udržujeme střední a insektárium rosíme aby brouci mohli pít z kapek. Brouci rádi lozí a lítají, proto je dobré do insektária dát hodně větviček a kůry. Krmíme je přezrálým ovocem, nebo Beetle Jelly. Imaga žijí přibližně 3-6 měsíců. Asi 2 týdny po spáření začíná samice klást. Naklade celkem  až 60 vajíček. Z těch se po dalších 2 týdnech líhnou larvy.



Larvy nejsou kanibalistické, chovám je po 50 kusech v 10 l boxu. Jako substrát použijeme dubovou nebo bukovou hrabanku. Trouch pro tento druh není nutný, ale larvy ocení červený trouch, který dobře přijímají. Celý vývoj larev při pokojové teplotě trvá 4-6 měsíců. Vlhkost by jsme stejně jako u imag měli udržovat střední.

1,5-2 měsíce je larva zakuklená. Dospělci se aktivují přibližně za 14 dní od vylíhnutí. Kokony držíme v mírně vlhkém substrátu a už je nerosíme.

TÝM BROUKÁRIA
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky