Diconorrhina derbyana layardi

Marek Klepáč

Diconorrhiny se vyskytuje na území Namibie a Zimbabwe. Samci jsou vybaveni menší roh, který se na konci rozdvojuje do tvaru písmene T. Samicím tento roh chybí. Brouci běžně dosahují velikosti 25-55 mm. Bývají zabarveni do červena nebo do zelena. Krovky tohoto druhu jsou lesklé a jsou zdobené bílými pruhy. Samci mají výrazně přední končetiny a jsou celkově větší než samice.

Pár lze chovat v menším boxu o velikostí 25x30x25 cm. Aby samice mohla naklást vajíčka je vhodné naplnit box minimálně 10 cm vrstvou substrátu. Na povrch substrátu umístíme kousky trouchu, dřeva a větve, aby po nich mohli brouci lozit. Dřevo také chrání substrát před vysycháním. Pro zdárný chov je ideální pokojová teplota 22-27 °C. Imaga se dožívají se 3-6 měsíců. Živí se ovocem (banán, ananas atd.) nebo Beetle Jelly.

Samice naklade vajíčka v místě, kde okolo nich důkladně udusá substrát. Vajíčka bud' můžeme vybrat a přemístit nebo je ponechat v chovném boxu. Teplota substrátu by se měla pohybovat okolo 23-26 °C. V rozmezí 17-25 dnů se vylíhnou larvy ve stádiu L1. Poté následuje stádium L2 a nejdéle trvající stádium L3. Larvy můžeme bez problému chovat spolu aniž by došlo k větším ztrátám. Substrát by měl obsahovat hrabanku a trouch. Substrát udržujeme středně vlhký, to platí i u dospělců. Čím více trouchu, tím větší brouk. Osobně chovám v 9l boxu 20-30 larev, což považuji za dostačující.

Po 6-7 měsících si larva vytvoří kokon. Již nevlhčíme, necháváme substrát sušší. v kokonu je larva asi 2 měsíce a pak provede svlek na imago. Po minimálně týdnu od svleku lze brouka vyjmout. Takový brouk se zahrabe do substrátu a je ještě asi měsíc neaktivní. Nebo můžeme nechat brouka v kokonu, brouk vyleze sám, až je připravený a je okamžitě aktivní.

Jedna se o lehký druh vhodné pro začátečníky 

TÝM BROUKÁRIA
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky