Prosopocoilus girafa keisukei

David Chrenšč

Tento druh je největším druhem roháče na světě. Samci mohou dosáhnout velikosti až 120 mm, samice jsou poloviční. Samci mají velká kusadla a jsou velmi agresivní, velcí samci mohou samice poranit nebo i zabít. Proto je není vhodné mít pohromadě, u menších páru to ale nehrozí.
Pro tento druh nachystáme box, a to buď o objemu 40 l substrát, kdy vybereme larvy až po smrti samice, nebo 10 l substrátu a vybíráme larvy každý měsíc. Do boxu dáme tedy substrát složený z mletého a kusového trouchu. Ten by měl být středně vlhký, asi tak, že když ho začneme v ruce, tak nebude kapat voda. Tomuto druhu vyhovuje pokojová teplota.
Imaga žijí asi 8-10 měsíců. Živí se hlavně Beetle Jelly nebo ovocem. Vhodná je také bílkovina v podobě proteinového Beetle Jelly, to podpoří kladení samic i délku života.


Z vajíček se asi po měsíci líhnou larvy, ty se živí trouchem, nejsou příliš kanibalistické, ale mohou se poranit kusadly. Proto je dobré je rozdělit. Dáme je do 500 ml krabiček a zde je máme až do stádia L2, poté je dáme do větších krabiček. L3 je vhodné mít ve velkých krabičkách, samicím staví 2 l boxy, pro samce je ideální 5 l sklenice nebo box.
Pro tento druh je vhodné využít i flake soil nebo kinshi, které podpoří růst larev a imaga jsou pak větší. Jinak je chováme v mletém trouchu, zde můžeme dát i větší kusy, které larvy okusují.
Po asi 10-18 měsících vytváří larvy kokony ve kterých jsou asi 2-3 měsíce. Samice mají kratší vývoj, takže je lepší mít je od L3 v nižší teplotě, potom se délka vývoje vyrovná a larvy se zakuklí stejně. Pupy máme ve vyšší vlhkosti a teplotě asi 23 °C. Po vylíhnutí jsou asi 2 měsíce neaktivní

TÝM BROUKÁRIA
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky