Chelorrhina polyphemus confluens

David Chrenšč

Chelorrhina polyphemus confluens, správně nazývaná mecynorhina polyphemus confluens, je jeden z největších druhů zlatohlávků původem z tropické Afriky. Samci jsou vyzbrojeni velkým rohem ve tvaru Y a ještě dvěma menšími výrustky po stranách. Brouci mají zelenou barvu s bílou kresbou, na rozdíl od samců, kteří jsou matní, jsou samice lesklé. Obě pohlaví mohou mít oranžový lesk a různé odstíny zelené, to je zřejmé hlavně u samců. Velikost imag dosahuje u samců až 90 mm, je to ovlivněné hlavně mohutným rohem, který může mít přes 20 mm. Samice jsou znatelně menší, okolo 65 mm je maximální velikost.

Pro tento druh vyučujeme insektárium s dostatečným osvětlením. Velikost pro trio je asi 40x40x40 cm. Do takového insektária dáme 10-15 cm hrabanky. Do ní je vhodný zakomponovat trouch, ideálně červený. Samice nám po 2 týdnech od spáření začnou klást a po dalších 20 dnech se líhnou malé larvičky. Tyto larvy se živí substrátem a trouchem a však pozor. Jakmile nám dorostou začínají být vůči menší larvám a vajíčkám kanibalistické. Takže je vhodné každý měsíc vybírat larvy a vajíčka. Vlhkost v insektariu by měla být střední až vyšší a teplota pokojová okolo 23-25 °C


Vybrané larvy máme ideálně odděleně, možné je také rozdělit larvy dle velikosti a chovat pohromadě, ale já nejsem zastáncem této metody. Osobně larvy dám po jedné do 500 ml krabiček, zde je mám až do stádia L3 a pak je předělám do větších krabiček. Samicím stačí 1 l krabička, samcům je ideální dát větší o objemu 2 l.

Do substrátu, který je složený z mletého trouchu (ideálně červeného) a listové hrabanky. Hlavní složkou hrabanky by mělo být listí buků a dubů. Larvy jsou dost žravé, takže krásně přijímají příkrmy. Pokud je máme pohromadě ideálním příkrmem se stává čínské zelí a římský salát. Pokud je máme po jedné můžeme experimentovat a krmit larvy proteiny podobně jako larvy goliathus. Vhodné jsou třeba kukly bource morušového nebo sušení gammarusi. Tyto příkrmy, ale podporují kanibalismus, proto není vhodné je podávat larvám chovaným pohromadě.


Larvy chováme v teplotě okolo 20 °C a vyšší vlhkosti. Mám zkušenosti s chovem larev v teplotě 18 °C, kdy se velmi zpomalí metabolismus a brouci dorůstají do rozměrů až přes 85 mm.

Pohlaví se určuje stejně jako u ostatních druhů zlatohlávků, je možné i u L2.

Larvy asi po 8-10 měsíčním vývoji vytvoří kokony. Ty držíme ve stejné teplotě jak imaga a ve vyšší teplotě. Brouci zde setrvají až 2 měsíce a po vylíhnutí jsou ještě měsíc neaktivní. Kokony jsou často nalepené na stěně krabičky, pokud je již v kokonu pupa lze kokon oddělat, ale dle mého názoru je to zbytečné. Nic méně u tohoto druhu to není problém.

TÝM BROUKÁRIA
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky