Insektárium

David Chrenšč

Chovná nádrž pro brouky se nazývá insektárium. Insektárium je vždy připravené podle potřeb daného druhu. Většinou platí, že pro zlatohlávky je vybavené osvětlením, protože jsou aktivní přes den, a tak potřebují dostatek světla. Pro nosorožíky a roháče nepoužíváme osvětlení, protože jsou aktivní převážně v noci a osvětlení by je rušilo. Na dně by měl být substrát. Pro zlatohlávky se ve většině případů používá hrabanka (spodní vrstva spadeného listí, je napadena houbou, kterou se larvy živí), pro nosorožíky směs hrabanky nebo rašeliny s trouchem (rozkládající se dřevo, napadené houbou nezbytnou pro vývoj brouků, kteří slouží jako rozkladači odumřelého dřeva) a pro roháče čistý trouch. Vrstva substrátu by měla tvořit minimálně 10 cm, před vysycháním ji chráníme pravidelným rosením a kůrou, kterou položíme na substrát.

Do insektária lze zabudovat různé dekorace počínaje klacky a rostlinami konče. Pokud používáme umělé rostliny není problém, ale živé nejsou příliš vhodné. Už jen tím, že jsou v substrátu pro rostliny hnojiva, a to nemusí udělat larvám dobře. Další problém je, pokud dáme rostlinu přímo do hrabanky. Larvy by mohly okousat kořeny a následkem toho rostlina zahyne. Vhodné je využití kůry, tu položíme na substrát, který takto ochráníme před vysycháním. U larev Mecynorhina polyphemus confluens se mi osvědčilo dát nahoru velké kusy trouchu, které larvy mohou okusovat.

Další důležitou částí je větrání, to by mělo být dostatečné, ale ne takové, aby měli brouci příležitost utéct.

Osvětlení u zlatohlávků by mělo být dostatečně silné a mělo by svítit maximálně 8 hodin denně. Vhodné je bílé světlo. Pro některé druhy je skvělou volbou zdroj tepla, který podpoří aktivitu imag. Možné je využít různé zářivky nebo halogenové žárovky. Za mě je ale nejlepší volbou bílý LED pásek. 


TÝM BROUKÁRIA
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky