Xylotrupes beckeri

David Chrenšč

Tento druh nosorožíka se vyskytuje v Malajsii. Jedna se o celočerný druh, samci jsou velící až 70 mm a disponují velký rohem, na spodním rohu mají ještě zpětný hák, který jim pomáhá při soubojích. Na rozdíl od samců, kteří jsou lesklí, jsou samice spíš matné a značně ochlupené, dorůstají do velikosti okolo 55 mm. Brouci mají velkou sílu a je třeba box opravdu dobře uzavřít.

Jak jsem již naznačil, tak imaga chováme v boxu, lze využít i insektárium, ale z vlastní zkušenosti ho nedoporučuji. Broukům vadí průhledné stěny a tak na ně vystřikují tekutinu, která se velmi špatně umývá a mohla by na skle zanechat fleky. Proto je lepší box, na kterém fleky až do takové míry nevadí. Teď ale přístupné k výbavě. Pro pár postačí asi 30 l box s 20 l substrátu, ten se skládá z hrabanky nebo rašeliny a trouchu, ideálně drceného na menší kousky, v poměru 1:1. Box vybavíme dostatkem kůry a klacků, ty slouží broukům jak na lození, tak zabraňuje vysychání substrátu. Nemělo by zde chybět ani krmítko, kam umístíme potravu. Jako kvalitní potrava se nabízí Beetle Jelly, ale přijímají dobře jakýkoliv druh ovoce a to s velkým apetitem. Teplota by měla být asi 23°C a vlhkost střední, stejně podmínky vyžadují larvy i kukly. Imaga žijí od aktivace asi 2-3 měsíce samci a 4-5 měsíců samice, ale mohou žít i déle. Za tuto dobu naklade samice až přes 100 vajíček, ze kterých se po 3 týdnech vylíhnou larvy.

Larvy chováme v substrátu, kde dáme větší množství velkých kusů trouchu. Trouch zde může převažovat nad substrátem. Pro stadium L1 a L2 volíme 10 l box klidně i pro 30 larev. V L3 je rozdělíme a v 10l boxu jich může být asi 15. Nejsou kanibalistické a to za žádných okolností, všímají si samice sebe a ostatní larvy ohrozí velkými kusadla jedině omylem. Lze i přikrmovat, jako dobrý příkrm slouží například římský salát nebo granulovaný kravský hnůj. Teplota nesmí klesnout po 20°C.

Po asi 10 měsíčním cyklu vytvoří larvy nepravé kokony, ve kterých se během 2 měsíců přetvoří nejprve z larvy na pupu a poté na imago. Imago je po svleku ještě asi měsíc neaktivní a setrvá v kokonu. Nic méně ho lze z kokonu vyjmout. Vyjmout lze již pupy, které pak máme v umělých kokonech. Hlavní je, dopřát jim stálou vlhkost, aby se v poradnu vyslekli.


TÝM BROUKÁRIA
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky