Chalcosoma caucasus

DAVID CHRENŠČ, MAREK KLEPÁČ

Chalcosomy jsou jedni z největších asijských nosorožíků původem z Indonésie, dosahuje až 130 mm, samice je výrazně menší a má maximálně okolo 70 mm. Jedná se o velmi agresivní skupinu brouků, samci disponují třemi velkými rohy. Krovky u tohoto druhu jsou kovově lesklé do zelena nebo do zlata. Štít a rohy jsou černé. 

Imaga chováme v dostatečně velkém boxu, alespoň 40x40x40 cm, s minimálně 25 cm vrstvou substrátu v teplotě okolo 25-28 °C a vysoké vlhkosti vlhkosti. Ne substrát položíme kůru, zahrání vysychání a larvy ji okusují. Ideální je během prvního týdne, co je kompletní pár aktivní, samce držet odděleně a jen několikrát jej dát na samici, aby se spářil. Pak držíme samce odděleně a jednou za měsíc ho dáme na samici. Ve velkém množství případů totiž dochází k tomu, že samec samici zabije.

Samici dáme do boxu, zde je vhodné dát rašelinu s trouchem. Případně je možné použít i hrabanku ale je lepší do ní přimíchat rašelinu, samicím se do ní líp klade. Část trouchu je vhodné pomlít zbytek nalámeme na menší kousky. V takhle připraveném boxu držíme vyšší vlhkost a za dva měsíce samici přemístíme, po dalším měsíci můžeme první box vybrat. Larvy jsou mírně kanibalistické a samice žije a klade dlouho, v boxu by se nám tím pádem potkali vejce, ale i L2 které by vejce sežrali.


Samice nekladou vejce jak ostatní nosorožíci volně do hlíny, vytváří menší hrudky ze substrátu a do nich kladou 1-3 vejce. Proto je zde vhodné přidat do hrabanky rašelinu, aby se samicím líp vytvářeli hrudky.

Samečka držíme odděleně, je vhodné jej hodně krmit, nedáváme ho k jiným druhů, kvůli své agresivitě by je mohl zabít. Jednou měsíčně jej dáme na samici, aby ji oplodnil a hlídáme ho, aby ji neublížil.

Pokud se nám povede získat larvy nastává další boj. V první řadě je larvy dobré rozdělit, aby zde nevznikl kanibalismus. Ten by mohl nastat po podání bílkoviny. Larvy po stádium L2 držíme v 1 l krabičkách, L3 pak dáme do 5 l boxu aby měli dostatek prostoru.

Larvy v L1 držíme v hrabance s trouchem, v L2 je dobré dát jim flake soil s trouchem. Ve FS držíme larvy po zbytek vývoje a v L3 začneme kromě trouchu přidávat i příkrmy. Nejvhodnějším příkrmem je čínské zelí, římský salát, gammarusy a kravský hnůj. I se splněním všech těchto věcí se nedaří odchovat obrovská imaga jako v Japonsku. Substrát je pro celý vývoj potřeba držet středně vlhký až vlhčí.


Další možnost přípravy substrátu vychází z poznatků o chování larev v přírodě. Larvy po celou dobu chováme v hrubé hrabance, v ní je velký podíl žaludů, bukvic, klacíků, trouchu, kořínků, listů a semen, ta larvy přirozeně konzumují. Do tohoto substrátu lze opět zakomponovat kravský hnůj, čínské zelí, římský salát a nějakou bílkovinu v podobě například gammarusů nebo kukel bource morušového. Kvalitním příkrmem jsou bambusové výhonky nebo klíčky, těmi se larvy živí v přírodě, a tak vždy rychle zmizí. Taktéž i zde se nám nepodařilo odchovat obří imaga. Substrát stejně jako FS držíme.

V tomto substrátu omezíme kontakt s larvou na minimum a 1 L3 dáme substrát do 5 l boxu. Jednou za měsíc rozhrneme hlínu a nasypeme zde krmnou směs (tj. trouch, klacíky, bukvice, žaludy, listy) zahrneme okolním substrátem a necháme larvu v klidu. Larvy kontrolujeme jednou za 3-4 měsíce aby nebyli ve stresu a mohli v pořádku růst.

Vývin larev trvá 12-18 měsíců, v přírodě se líhnou imaga po celý rok a nejen sezóně, proto často nastane problém, kdy samice je již po smrti a samec teprve utvoří kokon. středně vlhký až vlhčí. Teplota by měla být okolo 23 °C. V L3 určíme pohlaví a samice předěláme do nižší teploty, okolo 20 °C. Tím by jsme měli docílit, že samci i samice zakuklí zhruba 

stejně. Samice v našich chovech dosáhli okolo 30-40 g, menší samci o velikosti 70 mm mají v larvě váhu okolo 45 g.

Pozor, larvy jsou citlivé na manipulaci, takže je pouze podebereme a předěláme do nového boxu, larvy zbytečně nevytahujeme. Pokud L2 dáme na FS tak držíme celou dobu FS, larvy jsou citlivé na změnu substrátu. Taktéž špatně snáší výkyvy teploty a vlhkosti.

Pokud dospěje konečně ke kokonu nastává další problém. Pupy jsou stejně jak larvy velmi citlivé na manipulaci a výkyvy teploty a vlhkosti. Držíme je v 23 °C a střední až vyšší vlhkosti, ideální je nechat pupy v kokonu.

Hlavni je aby zde nekolísala vlhkost a teplota. Pokud máme kukly v příliš nízké teplotě tak umírají, je zde potřeba teplota minimálně přes 21 °C. Kolísání teploty nebo vlhkosti poškodí krovky a často pak imaga uhynou.

Po vylíhnutí jsou brouci ještě asi měsíc neaktivní.

TÝM BROUKÁRIA
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky