Larvy
David Chrenšč
Larva je nejdelší stadium životu brouka. Vývin je různý, od 6 měsíců u Eudicell až po několik let u velkých druhů nosorožíku jako jsou např. Megasoma acteon, dynastes hercules hercules, chalcosoma caucasus.
Larvy se vyvíjí v substrátu, ten konzumují, takže je třeba jej měnit alespoň jednou za dva měsíce. Chováme je dohromady u většiny druhů, např. Xylotrupes pubescens, Eudicella (Coelorrhina) hornimani, Mecynorhina torquata imaculicollis. Nebo chováme zvlášť, to platí pro kanibalistické larvy, např. Goliathus goliathus, Mecynorhina polyphemus confluens, Eudicella gralli gralli.
Masožravé larvy vyžadují dokrmování bílkovinou, například použijeme gammarusy, kukly bource morušového nebo granule pro kapry koi. Z důvodu, že se jedná o masožravé larvy jsou uvedené příkrmy nutností. Býložravé druhy lze také dokrmovat, a to například římský salát, čínské zelí a zelenina s vysokým obsahem dusíku. Nesnězené příkrmy je potřeba odstranit jinak dojde k jejich plesnivěni a přemnožení roztočů, chvostoskoků či octomilek. Nosorožíci se živí hlavně trouchnivějícím dřevem, stejně tak i roháči, takže je již nepřikrmuje.
Larvy roháčů mají velká kusadla, mohou se poranit, vhodný je tedy chov po jedné larvě, ale larvy u většiny druhů nejsou vyloženě kanibalistické a společný chov je možný.
Pro některé druhy, např. Chalcosoma caucasus, prosopocioilus girafa, je vhodné použití flakesoil (piliny, které za pomocí bakterií a zvýšené teploty projdou fermentací, je zde potřeba přidat další důležité přísady, kterými se bakterie mohou živit, aby se mohly množit a fermentovat piliny). Pro některé roháče, třeba Phalacrognathus muelleri, je vhodné využít tzv. kinshi (piliny, do kterých vysadíme dřevokaznou houbu, ta prorůstá podhoubím piliny a než vyrostou plodnice, tak do kinshi dáme larvy roháčů, pro které je podhoubí hlavním zdrojem živin, vhodné je využití například hlívy ústřičné).
Larvy některých druhů (např. Protaetia speciosa cyanochlora) vyžadují ke správnému vývoji zimování v teplotě 5-10 °C. Této teploty lze docílit třeba tím, že larvy dáme do ledničky. Larvy by měly zimovat jeden měsíc, pak je předěláme do tepla a ony ihned vytvoří kokony.