Pachnody
Jan Kopáček, David Chrenšč, Vojtěch Hojný
Pachnody jsou rozmanitá skupina zlatohlávků z tropické Afriky, který je vhodný pro začátečníky. Nejsou tak aktivní jako jiné druhy zlatohlávků, ale mají velmi atraktivní zbarvení. Jelikož samci nemají žádný roh, tak se nemohou poranit, proto jsou velmi vhodné pro chov ve velké skupině. Pohlaví se u nich určuje pomocí vtlaku na zadečku, ten má pouze samec, samice má zadeček vypouklý.
Pachnoda sinuata flaviventris
Imaga jsou žlutá s černou kresbou a dosahují velikosti okolo 25mm.
Dospělí brouci žijí 4-6 měsíců a chovají se při teplotě 20-27°C. Není jim nutné prosvětlovat, stačí jen dát insektárium na slunné místo. Mají rádi střední vlhkost, ale snesou i nižší. Velikost terária je 20x20x30 cm pro 5 brouků. Množství substrátu pro samice na kladení je různé, pokud dáme více brouků dohromady měla by vrstva pro 2-5 vysoká minimálně 5cm. Jedna samice může naklást až 30 vajíček. Imaga se živí ovocem.
U larev teplota může být stejná jako u imag stejně tak i vlhkost. Stádium larvy trvá 3-6 měsíců. Tento druh je mírně kanibalistický, takže se mohou chovat pohromadě, ale jen ve stejné velikosti. Chovám 10 larev ve 3,5l substrátu který se skládá z 1:1 listová hrabanka a kompost.
Vývoj v kokonu trvá 1-2 měsíce, potom je brouk ještě zhruba měsíc neaktivní. Kuklám stačí nízká vlhkost a teplota okolo 23°C.
Pachnoda prasina
Je to asi 25mm velký druh zlatohlávka z tropické Africe. Má zelenou barvu se žlutým lemem kolem celého těla.
Dospělí brouci žijí 4-6 měsíců. Pro zdárný chov jim stačí pokojová teplota. Co se týče světla stačí poloslunné místo. Zásadní je vlhkost, která by měla být vyšší. Velikost terária pro 5 broků je 20x20x30cm. Vrstva substrátu by měl být minimálně 5 cm. Počet vajec z jedné samice je okolo 30. Dospělé brouky krmíme pylovým rousky.
Stadium larvy trvá 3-7 měsíců. Při chovu stačí udržovat pokojovou teplotu. Vlhkost by měla být střední. Chovat můžete dohromady 10 larev ve 3,5l listové hrabanky.
Stadium kokonu trvá 1-2 měsíce a další měsíc tráví neaktivní kokonu.
Pachnoda marginata marginata
Jedná se o zhruba 25mm velkého brouka se sametově červenou barvu. Kolem těla má žlutý lem.
Dospělci žijí 3-6 měsíců. Vyhovuje jim pokojová teplota a mají rádi světlo, ale musí musí mít úkryt (např. Kůru) kam se mohou schovat. Vlhkost by měla být střední. Prostor na kladení pro 5 samic je minimálně 7cm vysoká vrstva substrátu. Jedna samice naklade až 30 vajíček. Brouci přijímají ovoce, salátovou okurku.
Stadium larvy trvá 4-6 měsíců. Vlhkost může být střední až nízká. Teplota je stejná jako u dospělců. Pro 10 larev alespoň 3,5l substrátu. Složení substrátu může být buď 1:1 listová hrabanka a trouch a nebo jenom listová hrabanka, případně jen trouch.
V kokonu tráví tento druh 1-2 měsíce a ještě 1 měsíc tráví v kokonu neaktivní brouk. Teplota je stejná jako u larev a imag, vlhkost střední až nízká.
Pachnoda iskuulka
Jedná se o větší druh pachnod, který dosahuje i 30mm. Imaga jsou černá s oranžovou nebo žlutou hrudí, na které mají ještě černou kresbu. Na černých krovkách mají 2 žluté nebo oranžové skvrny a ještě několik červených skvrn.
Dospělci žijí 3-6 měsíců. Teplota by měla být okolo 30°c ale může být i vyšší, proto přitápíme žárovkou nebo heatflow. Brouků by se mělo přisvicovat hlavně v odpoledních hodinách nebo je můžete dát na slunné místo. Tento druh je při dobré teplotě hodně aktivní. Vlhkost by měla být střední až nízká. Velikost terária pro 5 dospělých brouků je 20x20x30 cm. Substrátu pro 5 samiček by mělo tvořit vrstvu vysokou minimálně 7cm, ale klidně i víc, potom se ale špatně hledají malé larvy. Páření probíhá v substrátu, tak se nelekejte, že se nepáří. Dospělce krmíme buď salátovou okurkou nebo jablkem, banánem, můžeme jim také dávat Beetle Jelly nebo pilové rousky. Samice klade 20 ale může i 40 vajec.
Stadium larvy trvá 4-6 měsíců. Larvám není nutné přitápět stačí pokojová teplota. Vlhkost by měla být střední až nízká. Larvy můžeme chovat pohromadě. Pro 10 larev dáme alespoň 3,5l listové hrabanky.
V kokonu tráví 1-2 měsíce potom jsou ještě asi 14 dní neaktivní a nakonec se líhnou imaga. Jakmile kokony najdeme, tak je přemístíme do boxu a udržujeme v něm teplotu, kterou vyžadují imaga.
Pachnoda rufovirens
Dalším velmi atraktivním druhém pachnod je pachnoda rufovirens z jižní Afriky. Je to velmi vhodný druh do společného insektária. I když má jen okolo 15mm je to nádherný druh s krásným zbarvením. Mají žlutou barvu, na krovkách i na hrudi mají hnědou a tmavě zelenou kresbu. Délka života je okolo 4 měsíců.
Tento druh chováme ve středně vlhkém až lehce sušším substrátu. Lze je chovat v poměrně malém prostoru, pro 2 páry postačí i 5l velká zavařovačka. Pro kladení 2 samic postačí asi 3l substrátu. Samice zde naklade až 30 vajec, ze kterých se po 2 týdenním vývoji líhnou larvy.
Larvy můžeme průběžně vybírat, nebo je vybereme až po uhynu imag. Nejsou kanibalistické a bez problémů je lze chovat v dostatečně velkém boxu pohromadě. Udržujeme je ve střední vlhkostí a teplotě okolo 20°C. Celý vývoj trvá okolo 6 měsíců.
V kokonech setrvávají okolo 2 měsíců, ale mohou zde být až půl roku. Vlhkost by měla být střední a teplota 23-25 °C. Po svleku jsou imaga ještě měsíc neaktivní.
Pachnoda marginata peregrina
Jedním z největších druhů pachnod je pachnoda marginata peregrina původem ze střední a západní Afriky. Česky nazývaná jako zlatohlávek konžský. Dorůstá do velikosti až před 25 mm. Má světle žlutou barvu s velkými hnědými fleky. Celá spodní strana, hlava i nohy jsou černé. brouci žíjí cca 4 měsíce, ale mohou žít i déle.
Chov je snadný, vhodný pro začátečníky. 3 páry dáme do 10 l insektária nebo boxu, zde dáme 10 cm vysokou vrstvu substrátu. Teplota stačí pokojová a vlhkost vyhovuje střední.
Larvy se vylíhnou asi po 20 dnech z vajíček, kterých jedna samice naklade až okolo 30. Nejsou kanibalistické, chováme je bez problémů pohromadě v dostatečně velkém boxu (15 L3 v 5l boxu). Substrát udržujeme středně vlhký a teplotu okolo 21 °C.
Po asi 6-8 měsíčním cyklu vytvoří larvy kokony, ve kterých jsou až 2 měsíce. Udržujeme je ve střední vlhkosti a teplotě okolo 23 °C. Po vylíhnutí jsou imaga ještě asi měsíc neaktivní.